Ένα μαγευτικό ταξίδι σας περιμένει στους δρόμους που συνδέουν δύο από τα πιο όμορφα μοναστήρια της περιοχής: την Παναγία Αρχαγγελιώτισσα και την Παναγία Καλαμούς. Η διαδρομή αυτή προσφέρει μοναδικές εικόνες και στιγμές γαλήνης μέσα στη φύση.
Πορεία:
Μοναστήρι Παναγίας Αρχαγγελιώτισσας: Ένα ιστορικό μοναστήρι με πλούσια πολιτιστική κληρονομιά.
Μοναστήρι Παναγίας Καλαμούς: Ένας τόπος λατρείας που προσφέρει ηρεμία και πνευματική ανάταση.
Και για τους λάτρεις της πεζοπορίας, η διαδρομή που ονομάζεται “θηλιά” πάνω από το Μοναστήρι της Παναγίας Καλαμούς αποτελεί μια εξαιρετική πρόκληση και μια ευκαιρία για να απολαύσετε την εκπληκτική θέα από ψηλά.
🔍 Νίκος Alpha: Ο οδηγός μας για αυτήν την αξέχαστη διαδρομή, με πλούσιες γνώσεις για την περιοχή και τα μοναστήρια, θα σας συνοδεύσει και θα σας εξασφαλίσει μια μοναδική εμπειρία.
Ετοιμάστε τις κατσούνες σας , τα σακίδια σας κι ελάτε να εξερευνήσουμε μαζί την Ορεινή Ξάνθη και τα κρυμμένα διαμάντια της!
Ευχαριστούμε Νίκο για τις φωτογραφίες και τις πληροφορίες καλές εξερευνήσεις!!!
![](https://katsounes.gr/wp-content/uploads/2024/05/436729143_745458537802336_1848740135961334748_n.jpg)
![](https://katsounes.gr/wp-content/uploads/2024/05/436544702_970220114568876_6769483672749564653_n.jpg)
![](https://katsounes.gr/wp-content/uploads/2024/05/436658190_462616086258420_7226530024582058317_n.jpg)